21. 9. 2011

Flake

Flake [flejk] neboli plátek je způsob řezání tabáku. Cituji z knihy M. Schulze „Život s dýmkou“: „Vzniká z perníkovitých plátků hydraulicky slisovaného tabáku, které jsou pak nařezány na proužky, z nichž se opět odřezávají plátky, které se svými rozměry hodí do malých vzduchotěsných dóz – a tak se i prodávají. Tento postup zaručuje dlouhodobé uchování aromatu i vlhkosti. Tabákové vločky (řekněme spíš plátky) se musí před nacpáním rozemnout a uvolnit.“
Napřed jsem zkoušel držet se návodu, který jsem si přečetl na webu firmy Mac Baren. Tam se doporučuje plátky několikrát ohnout, ale nerozmělňovat, a tak je nacpat do dýmky. Moudře radí jeden a půl plátku, což se mi zdálo na normální hlavičku dýmky málo. Vzal jsem tedy dva plátky, ohnul je podle návodu a nacpal. To jsem si dal! Zkusil jsem to ještě několikrát, ale vždy se stejným výsledkem. Lhostejno jak opatrně jsem kouřil, dýmka byla jak zalitá betonem, tabák hořel nevypočitatelně a ke konci jsem už fakt nemohl; byl to zkrátka očistec.
Takhle nařezaný tabák při hoření nabobtná, takže se dýmka nedala „utáhnout“. Ještě předtím se nedala zapálit. Nakonec se nedala dokouřit. Dva plátky byla koňská dávka, kterou jsem kouřil hrozně dlouho. Začátky s tímhle tabákem byly zkrátka krušné.
Potom jsem zkusil jeden plátek nejprve rozemnout a teprve potom nacpat do dýmky – a najednou šlo všechno dobře. Nakonec jsem dal nejdrobnější části, aby dýmka šla dobře zapálit. Odhořívala rovnoměrně, přiměřeným tempem a ani dokouření nebyl takový problém. Pomalu přicházím tomuhle tabáku na chuť, ale musel jsem nejprve projít „přijímačem“.

Dodatek po zhruba měsíci: flake hoří pomaleji než ready rubbed tabáky. Proto se hodí lépe do menších hlaviček, jinak zažijete „nekonečný příběh“. Nakonec tenhle druh tabáku vždycky před nacpáním rozdrobím a teprve potom lehce nacpu. Stejný tabák chutná z různých dýmek jinak, což souvisí s tím, co se v dýmce kouřilo před tím a možná i se samotnou dýmkou, jak umožní tabáku rozvinout chuť, ale to už se pouštím na tenký led.

Dodatek po 3 měsících: Zkusil jsem použít metodu stříhání plátku flake na čtverečky a zatím mi to přijde jako nejlepší způsob, jak flake nacpat! Napřed jsem to zavrhnul, ale znovu vidím, že než něco smetu ze stolu jako blbost, měl bych to napřed vyzkoušet.

Žádné komentáře:

Okomentovat